Suomen LVI-liiton jäsenyhdistykset

Olemme LVI-alan ammattilaisten verkosto, joka muodostuu jäsenyhdistyksistä sekä yhteistoimintajäsenistä. Suomen LVI-liitto keskusjärjestönä tukee ja kehittää jäsenyhdistystensä toimintaa.

Jäsenet ehdottivat Vuoden LVI-yhdistystä

Vuoden LVI-yhdistys on jäsenyhdistys, joka on esimerkiksi omalla toiminnallaan osoittanut olevansa alueellaan henkilöjäseniään yhdistävä verkostoitumisen mahdollistaja, tiedon välittäjä tai vapaa-ajan virikkeiden virittäjä. Vuoden LVI-yhdistys julkistettiin liittokokouksessa marraskuussa.

Lahden LVI-yhdistys valittiin Vuoden 2020 LVI-yhdistykseksi. Paljon onnea.

Jäsenyhdistykset aakkosjärjestyksessä

  • Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI
  • Forssan Seudun LVI-yhdistys, FoLVI
  • Helsingin seudun LVI-yhdistys, HeLVI
  • Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI
  • Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI
  • Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI
  • Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI
  • Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI
  • Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI
  • Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI
  • Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI
  • Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI
  • Kymen LVI ry , KyLVI
  • Lahden LVI-yhdistys, LaLVI
  • Lapin LVI-yhdistys, LapiLVI
  • Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI
  • Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI
  • Oulun LVI-yhdistys, OuLVI
  • Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI
  • Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI
  • Raahen LVI-yhdistys, RaLVI
  • Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI
  • Salon Seudun LVI-yhdistys, SaloLVI
  • Satakunnan LVI-yhdistys, SataLVI
  • Savonlinnan Seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI
  • Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI
  • Turun LVI-yhdistys, TuLVI
  • Vakka-Suomen LVI-yhdistys, VakkaLVI
  • Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI
  • Ylä-Savon LVI-yhdistys, YSaLVI

Jäsenyhdistysten yhteystiedot ja toimihenkilöt

Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI

info.epolvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja Toni Kuntola, LVI-myyjä, Dahl Suomi Oy, toni.kuntola(at)dahl.fi,
Varapuheenjohtaja Ari Niemelä, ari.niemela1978(at)gmail.com
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Henri Mäki, LVI-tukkumyyjä, Onninen Oy, henri.maki(at)onninen.com
Taloudenhoitaja Esa Haavisto Ehatek Oy, esa.haavisto(at)ehatek.fi
Koulutuspäällikkö Juha Peltokangas, E-P:n LVI-Tec Oy, lvi.tec.oy(at)gmail.com
Yhteyspäällikkö Matti Viita, matti.viita(at)netikka.fi
Klubimestari Harri Piirto, harri.piirto(at)bruggpema.fi
Kokoukset 9.2.2021 ja  23.3.2021
Sääntömääräinen kevätkokous 20.4.2021  

Forssan seudun LVI-yhdistys, FoLVI

Puheenjohtaja Juha Roine, yrittäjä, juha.roine(at)surffi.net, p. 040 084 7807
Tiedotuspäällikkö Samuli Könkö, samuli.konko(at)elisanet.fi
Koulutuspäällikkö Jukka Seuranen, jukka.seuranen(at)riihimaki.fi

Helsingin seudun LVI-yhdistys, HeLVI

www.helvi.net

Puheenjohtaja Tom Hult, Tom Hult Consulting Oy, tom.hult(at)th-consulting.fi,  p. 050 576 0254
Varapuheenjohtaja Marko Polvi, marko.polvi(at)geberit.com
Sihteeri  Ville Matveinen, VilleMatveinen(at)eurofins.fi, p. 040 5573 437
Taloudenhoitaja Eveliina Junkkari, Äyräväinen Oy, eveliina.junkkari(at)gmail.com
Tiedotus, HeLVI-lehti Behre Aslan, behre.aslan(at)gmail.com
HeLVI-lehti 2 +opiskelijat Valtteri Viitikko, valle.viitikko(at)hotmail.com
Nuorisoasiat Mikko Suhonen, mikko.p.suhonen(at)Hotmail.com
Vapaa-aika asiat Mikko Hiltunen, mikko.hiltunen(at)valvontakonsultit.fi

Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI

halvi.hallitus(at)gmail.com, halvi.yhdistysavain.fi

Puheenjohtaja Antti Heinonen, antti.heinonen.oma(at)gmail.com, p.040 588 6588
Varapuheenjohtaja Ilkka Jutila, ijutila(at)gmailcom
Sihteeri Tommi Vainionpää, tommi.t.vainionpaa(at)gmail.com, p. 044 056 7118
Taloudenhoitaja Heli Kärki, tuotekehitysinsinööri, FläktGroup Finland Oy, heli.karki(at)flaktgroup.com
Koulutusvastaava Hannu Sydänmäki, LVI-asiantuntija, insinööri, Riihimäen kaupunki,
hannu.sydanmaki(at)riihimaki.fi, p. 050 449 7902
Kerhomestari Timo Eloranta, timo.eloranta(at) ekocoil.fi
Tiedotusvastaava Henri Kärkkäinen

Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI

Puheenjohtaja Janne Raila, janne.raila(at)gmail.com, p.  040 057 2443
Sihteeri Teuvo Pulkka, opettaja, Kainuun ammattiopisto, teuvo.pulkka(at)hotmail.com, p. 044 068 5048
Koulutuksesta ja tiedottamisesta vastaavat puheenjohtaja ja sihteeri.
Taloudenhoitaja Riku Korhonen rikutapani(at)hotmail.com,

Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI

Puheenjohtaja Janne Järlström, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, janne.jarlstrom(at)lvipohjola.fi, p. 040 411 6366
Sihteeri Petri Pohjola, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, petri.pohjola(at)lvipohjola.fi
Taloudenhoitaja Esa Haapalehto, haapalehto(at)nei.to
Koulutuspäällikkö Jyrki Heikkinen, LVI-insinööri, Outokumpu Stainless Oy, jyrkie.heikkinen(at)netti.fi

Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI

kepolvitapahtumat(at)gmail.com

Puheenjohtaja Jaakko Puputti, jaakko.puputti(at)puputti.fi, 050 501 3826
Varapuheenjohtaja Petri Forsell, petenputki(at)gmail.com
Sihteeri Antti Karhulahti, antti.karhulahti(at)onninen.com
Taloudenhoitaja Arttu Eskola, arttu.eskola(at)kaukora.fi
Koulutuspäällikkö Kimmo Nykänen, kimmo.nykanen(at)kpedu.fi
Tiedotuspäällikkö Håkan Blomqvist, hakan.blomqvist(at)kpedu.fi

Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI

www.kesulvi.fi

Puheenjohtaja Leo Tolvanen, leo.tolvanen(at)luukku.com, p. 0400 641 177
Sihteeri Sanna Kiviaho, LVI-suunnittelija DI, Sweco Talotekniikka Oy, sanna.kiviaho(at)sweco.fi
Taloudenhoitaja Markku Anttolainen, yrittäjä, DDC-automatiikka Oy, markku(at)anttolainen.fi
Tiedotuspäällikkö Pekka Vesterinen, opettaja
Kerhomestari Sami Grav, sami.grav(at)saatoasennus.com

Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI

kelvi.sihteeri(at)gmail.com, www.kelvi.fi

Puheenjohtaja Juha Nurkkala, HUS Kiinteistöt Oy , juha.nurkkala(at)hus.fi, p. 050 427 1347
Varapuheenjohtaja Tuomo Toivanen, tuomo.toivanen(at)saunalahti.fi
Sihteeri Esa Ylinärä, kelvi.sihteeri(at)gmail.com ja esa.ylinara(at)keuda.fi
Koulutuspäällikkö Esa Ylinärä, Keuda, esa.ylinara(at)keuda.fi
Tiedotuspäällikkö Antti Hyökki, AVA-instituutin säätiö r.s, antti.hyokki(at)ava.fi
Taloudenhoitaja Juha Nurkkala, HUS-Kiinteistöt Oy, juha.nurkkala(at)hus.fi
Yhdistyksen kokouspäivät: kuukauden toinen tiistai (tammikuu, helmikuu, maaliskuu, huhtikuu, syyskuu, lokakuu).Kokouspaikka: Ravintola Huili Järvenpää; tarkistettava kotisivuilta

Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI

Puheenjohtaja Jari Heino, Nuohous & Ilmastointi J. Karjalainen Oy,  jari.heino(at)nuohoojat.fi, p. 0408 259 465

 

Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI

www.kolvinet.fi
Puheenjohtaja Ari Hyvärinen, a.hyvarinen(at)ah-cool.inet.fi, p. 040 512 3468
Varapuheenjohtaja Tommi Kanerva, tommi.kanerva(at)ceoy.fi, p. 040 822 1508
Sihteeri Hemmi Vauhkonen, hem.vauhkonen(at)gmail.com, p. 040 752 1308
Taloudenhoitaja Eino Härkönen, einostar(at)gmail.com, p. 040 821 1450
Tiedotusvastaaja Jari Niinimäki, jari.niinimaki(at)ksao.fi, p. 050 587 2630
Koulutuspäällikkö Jouni Laurikainen, jouni.laurikainen(at)uponor.com, p. 040 845 1070
Kerhomestari Pertti Hatvala, pertti.hatvala(at)pp.inet.fi, p. 040 759 9012

Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI

www.kulvi.fi
Puheenjohtaja Jorma Kauppinen, Liiketoimintajohtaja, asuin- ja toimitilat, Granlund Kuopio Oy,  jorma.kauppinen(at)granlund.fi, p. 044-5453158
Varapuheenjohtaja Jari Viiliäinen
Sihteeri Ari Korhonen,  ari.seppo.korhonen(at)gmail.com
Taloudenhoitaja Petteri Virranta
Tiedotuspäällikkö Niilo Hänninen
Koulutuspäällikkö Tommi Hyvärinen
Kokouspäivät vuodelle 2021:24.2, 24.3, 21.4, 22.9, 27.10, 24,11.

Kymen LVI ry, KyLVI

Puheenjohtaja Jussi Lindroos, Kotkan Lämpö- ja Vesityö Oy, jussi.lindroos(at)klv.fi, p. 040 762 2993
Varapuheenjohtaja Pekka Turoma, Oy Insinööri Studio, pekka.turoma(at)nsinooristudio.fi
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Jussi Karhu, Sitowise Oy, jussi.karhu(at)sitowise.com
Taloudenhoitaja Rauno Haakana, Sitowise Oy, rauno.haakana(at)sitowise.com
Koulutuspäällikkö Eero Nokka

Lahden LVI-yhdistys, LaLVI

lalvi.fi  info(at)lalvi.fi
Puheenjohtaja
 Tuomo Peltola, Tuomo.peltola(at)granlund.fi
Varapuheenjohtaja Petteri Forsström, petteri.forsstrom(at)skanska.fi
Sihteeri Janne Koskela, jannejk6(at)gmail.com
Taloudenhoitaja Jere Rantasalo, rantasalojere(at)gmail.com

Lapin LVI-yhdistys, LapiLVI

Puheenjohtaja Marko Haavikko, päätoiminen tuntiopettaja Lapin koulutuskeskus REDU, marko.haavikko(at)redu.fi
Sihteeri  Juha Aro, lapin.lvi.yhdistys(at)gmail.com
Taloudenhoitaja Raimo Ojala, tekninen myyjä, Onninen Oy, raimo.ojala2(at)onninen.fi
Koulutuspäällikkö Petri Kuisma, petri.kuisma(at)lapinamk.fi

Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI

Yhteyshenkilö Joni Piltti, joni.piltti(at)ramboll.fi p. 040 145 8512

Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI

Puheenjohtaja Kauko Vehmanen kauko.vehmanen(at)gmail.com p. 045 350 5515
Sihteeri, tiedottaja Henrik Sjögren, salakkaniemi(at)gmail.com, p. 0400 653 297
Taloudenhoitaja ja varapuheenjohtaja  Pekka Ahonen pkk.ahonen(at)gmail.com,
p. 0400 654 280
Koulutuspäällikkö Pertti Kovanen, LVI-insinööri, Rejlers Oy, p. 040 280 11624

Oulun LVI-yhdistys, OuLVI

www.oulvi.org , oulu(at)oulvi.org
Puheenjohtaja Pentti Kuurola, pentti.kuurola(at)sweco.fi, p. 040 674 0655
Sihteeri  Mika Rajakangas, mika.rajakangas(at) gmail.com p. 050 309 6010
Taloudenhoitaja  Pertti Myllylä, pertti.myllyla@dahl.fi, p.041 3150729
 

Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI

Puheenjohtaja Mikko Hynninen, myyntipäällikkö, IMI Hydronic Engineering Oy, mikko.hynninen(at)imi-hydronic.com, p. 040 451 6847
Sihteeri, koulutus- ja tiedotuspäällikkö, Kari Yrjänäinen, siltainsinööri,
kari.yrjanainen(at)pp1.inet.fi

Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI

 pokalvi(at)gmail.com, pokalvinet

Puheenjohtaja Satu Tykkyläinen, satu.tykkylainen(at)hotmail.com p. 040 5858 400
Sihteeri Kia Kurkinen, kia(at)instokurkinen.fi
Taloudenhoitaja Heli Partanen heli(at)lvipartanen.fi

Raahen LVI-yhdistys, RaLVI

Puheenjohtaja Pasi Alatalo, pasi.alatalo(at)paavolanvesi.fi, p. 044 7251 967
Varapuheenjohtaja Markku Saario, Raahen LVI-Palvelu Oy, markku.saario(at)raahenlvipalvelu.fi
Sihteeri, taloudenhoitaja ja tiedotuspäällikkö Rauno Ala-aho, LVI-asennusvalvoja, rauno.ala-aho(at)wippies.com

Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI

saimaanlvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja Seppo Lakka, TaitoLakka Oy, seppo.lakka(at)taitolakka.fi, p. 040 5592 430
Varapuheenjohtaja Salla-Riina Hulkkonen, Salla-Riina.hulkkonen(at)ramboll.fi
Sihteeri Juha Mielikäinen, Juha.Mielikainen(at)saint-gobain.com
Taloudenhoitaja ja tiedotuspäällikkö Kimmo Liukkonen, kimmo.liukkonen(at)dahl.fi
Koulutuspäällikkö Mihail Vinokurov, Mihail.vinokurov(at)kekkila.fi
 

Salon seudun LVI-yhdistys SaloLVI

Puheenjohtaja Joonas Jokiranta, LVI-asentaja, Ilmair Oy, joonas(at)ilmair.fi,  p. 0400 573 437
Sihteeri Joonas Jokiranta, joonas(at)ilmair.fi
Taloudenhoitaja Ismo Käkönen, toimitusjohtaja, Salon Finnputki Oy,  ismo.kakonen(at)finnputki.inet.fi

Satakunnan LVI-yhdistys, SaTaLVI

satalvi(at)satalvi.fi

Puheenjohtaja Mikko Järvinen, Polar-Jäähdys Oy, mikko.jarvinen(at)polarjaahdytys.fi, p. 040 0228 448
Varapuheenjohtaja Joonas Sillanpää, Vehmasputki Oy, joonas.sillanpaa90(at)gmail.com,  p. 044 527 9963
Sihteeri Tero Sihvo, yksikön päällikkö, Ahlsell Oy, tero.sihvo(at)ahlsell.fi, satalvi(at)satalvi.fi, p. 040 486 6487
Sihteeri Mikko Nissilä, Rejlers Finland Oy, mikko.nissila(at)rejlers.fi
Taloudenhoitaja Jouni Vuoristo, urakoitsija, Lämpöpalvelu Vuoristo,  jouni.vuoristo(at)kolumbus.fi

Savonlinnan seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI

www.saselvi.fi

Puheenjohtaja Tuomo Niittylahti, Project manager, Ramboll,  tuomo.niittylahti(at)ramboll.fi, p. 040 1946 535
Varapuheenjohtaja Mikko Lohi, Myynti / konsultointi, Etoiles Suomi Oy, mikko.lohi(at)etoiles.fi
Sihteeri Timo Arpinen, LVI-tarkastaja, Savonlinnan kaupunki,
timo.arpinen(at)savonlinna.fi
Taloudenhoitaja: Toni Niittylahti, Project manager, toni.niittylahti(at)ramboll.fi
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Tuomo Niittylahti, Project manager, Ramboll, tuomo.niittylahti(at)ramboll.fi

Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI

www.talvi.info

Puheenjohtaja Sami Ventä, LVI-projektipäällikkö, Granlund Tampere Oy,
sami.venta(at)granlund.fi
Sihteeri Mika Pikkusaari, Area sales manager, Wavin Finland Oy,
mika.pikkusaari(at)wavin.com
Varapuheenjohtaja Jenni Rantanen, insinööri LVI, Oy PQR Consult Mikko Ilvesmäki AB , jenni.rantanen(at)pqr.fi
Koulutuspäällikkö Juha Erholm, juha.erholm(at)elomatic.com
Kerhomestari Jani Juurikivi, LVV-kuntotutkija, Rootstone Oy,
jani.juurikivi(at)rootstone.fi

Turun LVI-yhdistys TuLVI

info(at)tulvi.fi, www.tulvi.fi

Puheenjohtaja Mikko Helin, FläktGroup Finland Oy, mikko.helin(at)flaktgroup.com, info(at)tulvi.fi, p. 040 868 3107
Sihteeri Jani Heikkilä, jani.heikkila(at)levia.fi,
Taloudenhoitaja Ismo Murto, ismo.murto(at)lvi-eristysmurto.fi

Vakka-Suomen LVI-yhdistys VakkaLVI

Puheenjohtaja Marko Arell, tekninen johtaja, Hiekkapuhallus ja maalaus Rautanen Oy, marko.arell(at)hmroy.fi, p. 044 547 7732
Sihteeri Anna-Liisa Aula, myyntikoordinaattori, Vahterus Oy,  anna-liisa.aula(at)vahterus.com
Koulutuspäällikkö Sauli Saari
Tiedotuspäällikkö Mikko Helpiö, toimitusjohtaja, Calortec Oy, mikko.helpio(at)calortec.fi
 

Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI

info(at)vantalvi.fi, www.vantalvi.fi

Puheenjohtaja ja tiedotuspäällikkö Petteri Niemi, johtaja, KPM-Consulting Oy, petteri.niemi(at)sujutek.fi, p. 040 8343 305, info(at)vantalvi.fi
Sihteeri Tuomas Klaasio, LVI-insinööri-AMK, LVI-Inset Oy, tuomas.klaasio(at)amrak.fi

Ylä-Savon LVI-yhdistys, YSaLVI

Puheenjohtaja Markku Kauppinen, markku.kauppinen(at)ahlsell.fi, p.0400 189 659
Varapuheenjohtaja Juhani Kasurinen
Sihteeri Arto Remes, p. 044 757 6291
Taloudenhoitaja Eino Martikainen