Suomen LVI-liiton jäsenyhdistykset

Olemme LVI-alan ammattilaisten verkosto, joka muodostuu jäsenyhdistyksistä sekä yhteistoimintajäsenistä. Suomen LVI-liitto keskusjärjestönä tukee ja kehittää jäsenyhdistystensä toimintaa.

SuLVIn jäsenyhdistykset järjestävät säännöllisesti 30 paikkakunnalla

  • tapahtumia ja toimintaa, kuten yritysvierailuja ammattitaidon kehittämiseksi
  • keskusteluja ja esitelmiä LVI-asiantuntijoiden johdolla
  • koulutus-, julkaisu- ja näyttelytoimintaa
  • vapaa-ajan tilaisuuksia

Jäsenyhdistykset aakkosjärjestyksessä

  • Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI
  • Forssan Seudun LVI-yhdistys, FoLVI
  • Helsingin seudun LVI-yhdistys, HeLVI
  • Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI
  • Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI
  • Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI
  • Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI
  • Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI
  • Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI
  • Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI
  • Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI
  • Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI
  • Kymen LVI ry , KyLVI
  • Lahden LVI-yhdistys, LaLVI
  • Lapin LVI-yhdistys, LapiLVI
  • Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI
  • Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI
  • Oulun LVI-yhdistys, OuLVI
  • Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI
  • Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI
  • Raahen LVI-yhdistys, RaLVI
  • Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI
  • Salon Seudun LVI-yhdistys, SaloLVI
  • Satakunnan LVI-yhdistys, SataLVI
  • Savonlinnan Seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI
  • Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI
  • Turun LVI-yhdistys, TuLVI
  • Vakka-Suomen LVI-yhdistys, VakkaLVI
  • Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI
  • Ylä-Savon LVI-yhdistys, YSaLVI

Jäsenyhdistysten yhteystiedot ja toimihenkilöt

Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI

www.epolvi.fi

Puheenjohtaja Petri Haakana, aluepäällikkö, RauHeat Oy, petri.haakana(at)rauheat.fi, p. 044 205 1477
Varapuheenjohtaja Toni Kuntola, LVI-Dahl Oy, toni.kuntola(at)lvi-dahl.fi
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Henri Mäki, LVI-tukkumyyjä, Onninen Oy, henri.maki(at)onninen.com
Taloudenhoitaja Esa Haavisto Ehatek Oy, esa.haavisto(at)ehatek.fi
Koulutuspäällikkö Ari Niemelä, ari.niemela1978(at)gmail.com
Vapaa-aikatoimikunnan päällikkö Matti Viita

Forssan seudun LVI-yhdistys, FoLVI

Puheenjohtaja Juha Roine, yrittäjä, juha.roine(at)surffi.net, p. 040 084 7807
Tiedotuspäällikkö Samuli Könkö, samuli.konko(at)elisanet.fi
Koulutuspäällikkö Jukka Seuranen, tarkastusteknikko, Riihimäen kaupunki, jukka.seuranen(at)riihimaki.fi

Helsingin seudun LVI-yhdistys, HeLVI

www.helvi.net

Puheenjohtaja Tom Hult, Tom Hult Consulting Oy, tom.hult(at)th-consulting.fi,  p. 050 576 0254
Varapuheenjohtaja Marko Polvi
Sihteeri  Ville Matveinen, VilleMatveinen(at)eurofins.fi, p. 040 5573 437
Taloudenhoitaja Eveliina Junkkari, Äyräväinen Oy, eveliina.junkkari(at)gmail.com
Tiedotus, HeLVI-lehti Behre Aslan
HeLVI-lehti 2 +opiskelijat Valtteri Viitikko
Nuorisoasiat Mikko Suhonen
Vapaa-aika asiat Mikko Hiltunen

Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI

halvi.hallitus(at)gmail.com, www.halvi.net

Puheenjohtaja Antti Heinonen, antti.heinonen.oma(at)gmail.com, p.040 588 6588
Varapuheenjohtaja Ilkka Jutila, ijutila(at)gmailcom
Sihteeri Tommi Vainionpää, tommi.t.vainionpaa(at)gmail.com, p. 044 056 7118
Taloudenhoitaja Heli Kärki, tuotekehitysinsinööri, FläktGroup Finland Oy, heli.karki(at)flaktgroup.com
Koulutusvastaava Hannu Sydänmäki, LVI-asiantuntija, insinööri, Riihimäen kaupunki,
hannu.sydanmaki(at)riihimaki.fi, p. 050 449 7902
Kerhomestari Timo Eloranta, timo.eloranta(at) ekocoil.fi
Tiedotusvastaava Henri Kärkkäinen

Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI

Puheenjohtaja Juha Tolonen, toimitusjohtaja, Peltityö E. Tolonen Oy,  juha.tolonen(at)kainuu.com, p. 040 546 4633
Sihteeri Teuvo Pulkka, opettaja, Kainuun ammattiopisto, teuvo.pulkka(at)hotmail.com
Koulutuksesta ja tiedottamisesta vastaavat puheenjohtaja ja sihteeri.
Taloudenhoitaja Asser Möttönen, verkkopäällikkö, Loistelämpö Oy, asser.mottonen(at)loiste.fi

Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI

Puheenjohtaja Janne Järlström, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, janne.jarlstrom(at)lvi-pohjola.fi, p. 040 411 6366
Sihteeri Petri Pohjola, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, petri.pohjola(at)lvipohjola.fi
Taloudenhoitaja Esa Haapalehto, haapalehto(at)nei.to
Koulutuspäällikkö Jyrki Heikkinen, LVI-insinööri, Outokumpu Stainless Oy, jyrkie.heikkinen(at)netti.fi

Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI

kepolvitapahtumat(at)gmail.com

Puheenjohtaja Jaakko Puputti, jaakko.puputti(at)puputti.fi, 050 501 3826
Varapuheenjohtaja Tero Rahkola
Sihteeri Aarni Tervonen, aarni.tervonen(at)hotmail.com
Taloudenhoitaja Arttu Eskola
Koulutuspäällikkö Kimmo Nykänen
Tiedotuspäällikkö Petri Forsell

Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI

www.kesulvi.fi

Puheenjohtaja Leo Tolvanen, leo.tolvanen(at)luukku.com, p. 0400 641 177
Varapuheenjohtaja ja koulutuspäällikkö Perttu Peltola, LVI-insinööri,  perttu.peltola(at)gmail.com
Sihteeri Sanna Hietaoja, LVI-suunnittelija DI, Sweco Talotekniikka Oy, sanna.hietaoja(at)sweco.fi
Taloudenhoitaja Markku Anttolainen, yrittäjä, DDC-automatiikka Oy, markku(at)anttolainen.fi
Tiedotuspäällikkö Pekka Vesterinen, opettaja
Kerhomestari Sami Grav, sami.grav(at)saatoasennus.com

Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI

kelvi.sihteeri(at)gmail.com, www.kelvi.fi

Puheenjohtaja Marko Pärssinen, IKV Kiinteistötekniikka Oy, marko.parssinen(at)ikvoy.fi, p. 050 550 6669
Varapuheenjohtaja Juha Nurkkala, HUS-Kiinteistöt Oy, juha.nurkkala(at)hus.fi
Sihteeri Paula Veikkolainen, HSSR Oy, kelvi.sihteeri(at)gmail.com ja  veikkolainen.paula(at)gmail.com
Koulutuspäällikkö Esa Ylinärä, Keuda, esa.ylinara(at)keuda.fi
Tiedotuspäällikkö Antti Hyökki, AVA-instituutin säätiö r.s, antti.hyokki(at)ava.fi
Taloudenhoitaja Juha Nurkkala, HUS-Kiinteistöt Oy, juha.nurkkala(at)hus.fi

Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI

Puheenjohtaja Jari Heino, Nuohous & Ilmastointi J. Karjalainen Oy,  jari.heino(at)nuohoojat.fi, p. 0408 259 465
Sihteeri ja taloudenhoitaja
 Esa Karjalainen, nuohoojamestari, Nuohouspalvelu Esa Karjalainen Oy, esa.karjalainen(at)nuohoojat.fi, p. 0400 241 980

Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI

www.kolvinet.fi
Puheenjohtaja Ari Hyvärinen, a.hyvarinen@ah-cool.inet.fi p. 040 512 3468
Sihteeri Ari Sydänmaanlakka, ari.sydanmaanlakka(at)gmail.com
Koulutuspäällikkö Jouni Laurikainen, jouni.laurikainen@uponor.com
Tiedotuspäällikkö, Vesa Hämäläinen, vesa.hamalainen(at)luukku.com

Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI

www.kulvi.fi
Puheenjohtaja Sanna Uura, laskutusasiantuntija, Kuopion Energia Oy,  sanna.uura(at)kuopionenergia.fi, p. 040 709 7624
Varapuheenjohtaja Jari Viiliäinen
Sihteeri Ari Korhonen, asiakaspalvelupäällikkö, Ilmapörssi Oy,  ari.korhonen(at)ilmaporssi.fi
Taloudenhoitaja Petteri Virranta
Tiedotuspäällikkö Hannu Turunen
Koulutuspäällikkö Tommi Hyvärinen

Kymen LVI ry, KyLVI

Puheenjohtaja Timo Sandström, Kotkan lämpö- ja Vesityö Oy, timo.sandstrom(at)klv.fi, p. 040 075 2391
Varapuheenjohtaja Pekka Turoma, Oy Insinööri Studio, pekka.turoma(at)nsinooristudio.fi
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Jussi Karhu, Sitowise Oy, jussi.karhu(at)sitowise.com
Taloudenhoitaja Rauno Haakana, Sitowise Oy, rauno.haakana(at)sitowise.com
Koulutuspäällikkö Jussi Lindroos, Kotkan Lämpö- ja Vesityö Oy, jussi.lindroos(at)klv.i

Lahden LVI-yhdistys, LaLVI

Puheenjohtaja Juha Lehti, juha.lehti(at)phnet.fi, p. 050 306 6077
Varapuheenjohtaja Tuomo Peltola, Tuomo.peltola(at)granlund.fi
Sihteeri Hannu Aaltonen, LVI-valvoja/asiantuntija, hannu.aaltonen(at)berater.fi
Taloudenhoitaja Ari Herranen, AirExet Oy, ari.herranen(at)airexet.fi

Lapin LVI-yhdistys, LapiLVI

Puheenjohtaja Marko Haavikko, päätoiminen tuntiopettaja Lapin koulutuskeskus REDU, marko.haavikko(at)redu.fi
Sihteeri Juha Aro, juha.aro(at)edu.lapinamk.fi /jmo.aro(at)gmail.com
Taloudenhoitaja Raimo Ojala, tekninen myyjä, Onninen Oy, raimo.ojala2(at)onninen.fi
Koulutuspäällikkö Petri Kuisma

Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI

Yhteyshenkilö Joni Piltti, joni.piltti(at)ramboll.fi p. 040 145 8512

Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI

Puheenjohtaja Kauko Vehmanen kauko.vehmanen(at)gmail.com p. 045 350 5515
Sihteeri, tiedottaja Henrik Sjögren, salakkaniemi(at)gmail.com, p. 0400 653 297
Taloudenhoitaja ja varapuheenjohtaja  Pekka Ahonen pkk.ahonen(at)gmail.com,
p. 0400 654 280
Koulutuspäällikkö Pertti Kovanen, LVI-insinööri, Rejlers Oy, p. 040 280 11624

Oulun LVI-yhdistys, OuLVI

www.oulvi.org
Puheenjohtaja ja tiedotuspäällikkö Jukka Pantsar, LVI-insinööri, LVI-alan opettaja, OSAO,  pantsarjukka(at)gmail.com, p. 044 970 2937
Varapuheenjohtaja Pertti Myllylä, pertti.myllyla(at)onninen.com
Sihteeri  Markku Ilonen, Area Sales Manager, Wavin-Labko Oy,  markku.ilonen(at)kolumbus.fi, p. 040 535 1164
Taloudenhoitaja Nina Komu, nina.komu(at)sweco.fi
Koulutuspäällikkö  Jarkko Malila, jarkko.malila(at)ouka.fi

Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI

Puheenjohtaja Mikko Hynninen, myyntipäällikkö, IMI Hydronic Engineering Oy, mikko.hynninen(at)imi-hydronic.com, p. 040 451 6847
Sihteeri, koulutus- ja tiedotuspäällikkö, Kari Yrjänäinen, siltainsinööri,
kari.yrjanainen(at)pp1.inet.fi

Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI

pokalvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja ja tiedotuspäällikkö Heli Partanen, Insinööritoimisto Kurkinen Oy, heli(at)instokurkinen.fi, p. 050 572 4530.
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Outi Hiltunen, outi.hiltunen1(at)gmail.com
hoitaja Jorma Käyhkö
Koulutustoimikunta Jorma Käyhkö ja Kirsi Mustonen

Raahen LVI-yhdistys, RaLVI

Puheenjohtaja Markku Saario, toimitusjohtaja, Raahen LVI-Palvelu Oy,  markku.saario(at)raahenlvipalvelu.fi, p. 040 5046 479
Varapuheenjohtaja Pasi Alatalo, pasi.alatalo(at)raahe.fi
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Rauno Ala-aho, LVI-asennusvalvoja, rauno.ala-aho(at)wippies.com
Taloudenhoitaja Tarja Alatalo, tarja.alatalo(at)raahe.fi
Koulutuspäällikkö Tapio Ojala, tapio4(at)luukku.com

Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI

saimaanlvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja Salla-Riina Hulkkonen, suunnittelija, Ramboll Oy,  salla-riina.hulkkonen(at)ramboll.fi, p. 050 312 3883
Varapuheenjohtaja Jukka Penttilä
Sihteeri Veijo Lairi, lehtori, Saimaan Ammattiopisto Sampo, veijo.lairi(at)edusampo.fi
Taloudenhoitaja Matti Jaaranen, LVI-suunnittelija, A Niemi Engineering Oy, atti.jaaranen(at)niemiengineering.fi
Koulutusvastaava Mika Luoranen, tutkijaopettaja, mika.luoranen(at)lut.fi
Jäsen- ja tiedotusvastaava Mihail Vinokurov
Yhdistysmestari Jari Kauppinen

Salon seudun LVI-yhdistys SaloLVI

Puheenjohtaja Joonas Jokiranta, LVI-asentaja, Ilmair Oy, joonas@ilmair.fi,  p. 0400 573 437
Varapuheenjohtaja Heikki Laine
Sihteeri ja tiedotusvastaava Leena Suominen, tekninen avustaja, Sähköinsinööritoimisto Matti Leppä Oy,  suominen.leenak(at)outlook.com
Taloudenhoitaja Ismo Käkönen, toimitusjohtaja, Salon Finnputki Oy,  ismo.kakonen(at)finnputki.inet.fi
Koulutuspäällikkö Juha Tourunen, toimitusjohtaja, LVI-suunnittelu Oy Juha Tourunen, juha.tourunen(at)mobair.fi

Satakunnan LVI-yhdistys, SaTaLVI

satalvi(at)satalvi.fi

Puheenjohtaja Tero Sihvo, toimialavastaava, Ahlsell Oy, tero.sihvo(at)ahlsell.fi,
satalvi(at)satalvi.fi, p. 040 486 6487
Varapuheenjohtaja Petri Peltomaa
Sihteeri Joonas Sillanpää, Vehmasputki Oy, joonas.sillanpaa90(at)gmail.com,  p. 044 527 9963
Taloudenhoitaja Jouni Vuoristo, urakoitsija, Lämpöpalvelu Vuoristo,  jouni.vuoristo(at)kolumbus.fi

Savonlinnan seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI

www.saselvi.fi

Puheenjohtaja Tuomo Niittylahti, LVI-suunnittelija, Ramboll,  tuomo.niittylahti(at)ramboll.fi, p. 040 1946 535
Varapuheenjohtaja Mikko Lohi, Myynti / konsultointi, Etoiles Suomi Oy, mikko.lohi@etoiles.fi
Sihteeri Timo Arpinen, LVI-tarkastaja, Savonlinnan kaupunki,
timo.arpinen(at)savonlinna.fi
Taloudenhoitaja: Toni Niittylahti, Project manager, toni.niittylahti(at)ramboll.fi
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Tuomo Niittylahti, LVI-suunnittelija, Ramboll, tuomo.niittylahti(at)ramboll.fi

Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI

www.talvi.info

Puheenjohtaja Kalle Kanninen, LVI-työnjohtaja, Näsin Vesijohtoliike Oy,  kalle.kanninen(at)nasinvjl.fi, p. 040 016 8795
Varapuheenjohtaja Risto Niemi, risto.niemi(at)talotekniikka.fi
Koulutuspäällikkö Jenni Rantanen, insinööri LVI, Insinööritoimisto Mikko Ilvesmäki Oy, jenni.rantanen(at)instoilvesmaki.fi
Sihteeri Mika Pikkusaari, mika.pikkusaari(at)waving.com
Taloudenhoitaja Matti Helminen, matti.helminen(at)Hotmail.com
Tiedotuspäällikkö Sami Ventä, sami.venta(at)granlund.fi
Kerhomestari Esa Piirtola

Turun LVI-yhdistys TuLVI

info(at)tulvi.fi, www.tulvi.fi

Puheenjohtaja Tommi Mylly, LVI-tarkastaja, Rakennusvalvonta Raisio,  tommi.mylly(at)raisio.fi, info(at)tulvi.fi, p. 044 797 1686
Varapuheenjohtaja Mikko Helin, mikko.helin(at)turunakk.fi
Sihteeri Joni Laine, joni.laine(at)a-s.fi
Taloudenhoitaja Ismo Murto, ismo.murto(at)lvi-eristysmurto.fi
Koulutuspäällikkö ja tiedotuspäällikkö Petteri Lausmäki, petteri.lausmaki(at)kakola.fi

Vakka-Suomen LVI-yhdistys VakkaLVI

Puheenjohtaja Marko Arell, tekninen johtaja, Hiekkapuhallus ja maalaus Rautanen Oy, marko.arell(at)hmroy.fi, p. 044 547 7732
Sihteeri Anna-Liisa Aula, myyntikoordinaattori, Vahterus Oy,  anna-liisa.aula(at)vahterus.com
Koulutuspäällikkö Olli Kuusio, tarkastusinsinööri, Uudenkaupungin rakennusvalvonta, olli.kuusio(at)uusikaupunki.fi
Tiedotuspäällikkö Mikko Helpiö, toimitusjohtaja, Calortec Oy, mikko.helpio(at)calortec.fi

Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI

info(at)vantalvi.fi, www.vantalvi.fi

Puheenjohtaja ja tiedotuspäällikkö Jussi Kuusela, projektinjohtaja, Itula Oy, jussi.kuusela(at)itula.fi, p.  040 511 3356, info(at)vantalvi.fi
Varapuheenjohtaja Petteri Haapala, Bauer Watertechnology Oy, p. 040 900 7658
Sihteeri Tuomas Klaasio, LVI-insinööri-AMK, LVI-Inset Oy, tuomas.klaasio(at)inset.fi
Taloudenhoitaja Petteri Niemi, KPM-Consulting Oy, petteri.niemi(at)elisanet.fi
Koulutuspäälliköt Esko Tähti ja Petteri Haapala

Ylä-Savon LVI-yhdistys, YSaLVI

Puheenjohtaja Markku Kauppinen, markku.kauppinen(at)ahlsell.fi, p.0205845000
Varapuheenjohtaja Juhani Kasurinen
Sihteeri Arto Remes, arto.remes(at)oilon.fi, p. 044 757 6291
Taloudenhoitaja Eino Martikainen